Foto: PR Foto Turistička zajednica grada Kastva

Doček Frlanskih zvončara!

U subotu, 4.02.2017.  iz Frlanije preko Rubeša, Trinajstića, Matulja pa natrag do Frlanije na obahajanje krenut će Frlanski zvončari.

U Rubešima zvončari bi se trebali naći oko 9,30 sati, a u Trinajstićima u 15,30 sati.

”Doček Frlanskeh zvončari” u navedenim mjestima odvija se u sklopu manifestacije ”Pust va Kastve 2017.” , nakon kojeg će Kastav pohoditi još i Grobnički dondolaši (12. veljače) , Mučićevi zvončari (26. veljače)  te Halubajski zvončari (27. veljače).

“Ophodnici stočarske pokladne magije” poznatiji kao zvončari najprepoznatljiviji su likovi mesopusnog razdoblja ne samo na Kvarneru već i širom Hrvatske. U prošlosti, zvončari s područja Kastavštine (Halubja i Rukavštine) manje su se međusobno razlikovali nego danas. Razlog tomu je potpadanje zapadne Kastavštine pod vlast Kraljevine Italije Rapalskim ugovorom 1918. godine, nakon čega  je tadašnja vlast zabranila nošenje maski te je ista zamijenjena krabujosnicom/klobukom, šeširom sa zelenilom i cvijećem od papira, kakve i danas nose zvončari iz Rukavca, Zvoneće, Bregi, Mučića, Brguda, Vlahovog Brega i Korenskog.

Usko  povezana s tjeranjem zime i dozivanjem proljeća, poticanjem plodnosti i buđenjem prirode, tjeranjem zlih demona i pozdravljanjem umrlih predaka, zvončarska tradicija u Kastavštini oživljuje u

vrijeme poklada (od sv. Antona 17. siječnja pa do Pepelnice).  Zvončari tada obilaze svoja i susjedna sela na višekilometarskim ophodima po tradicijskim putevima uvijek zatvarajući krug vraćanjem u svoje ishodište, u svoje vlastito selo. Uvriježeni je običaj kako trebaju dobro zvoniti i  spretno se međusobno sudarati čime iskazuju snagu, čvrstoću i izdržljivost. Uz izdržljivost, zvonjenje zahtijeva i određeno umijeće kretanja te se smatra kako ne može svatko biti zvončar.

Zvončari se kreću osobitim korakom, koji je u mnogim selima lagano teturajući. Pri tome se međusobno sudaraju bokovima u određenom ritmu. Tijekom čitavog ophoda zadržavaju taj korak, povremeno se međusobno sudarajući. Kada stignu u središte sela ili u neku okućnicu zvončari se postupno zbijaju, formirajući koncentričnu kružnicu poput puževe kućice i potom se sasvim zbiju na kup, okrenu licima prema van, intenzivno zvoneći.. Karakteristično kolo simbol je snage i zajedništva te ujedno i vrhunac njihovog dolaska, nakon kojeg im prilaze domaćini, nudeći ih jelom i pićem, specifičnim za pokladno razdoblje.

Ovi čuvari tradicije s vremenom su prerasli u prvorazrednu turističku atrakciju, te se doživljaj i susret s njima u autentičnoj sredini i ogoljenom zimskom pejzažu ne može mjeriti s niti jednim drugim njihovim pohodom, te ga svakako vrijedi doći i pogledati.

Slične vijesti

Odgovori

Copyrıght 2014 HIT Naklada. All RIGHTS RESERVED.